10 september 2026

Dienst met Petra Galama is hier te zien: ‘Wat heeft een ammoniet van vierhonderd miljoen jaar oud ons te vertellen?’

Geschreven door Leon van Heel

Wat heeft een ammoniet van vierhonderd miljoen jaar oud ons te vertellen? Petra Galama gebruikt het beeld komende zondag 13 september als zij voorgaat bij de Remonstrantse kerk in Sommelsdijk. Misschien wel iets over tijd en geduld. Over wat bewaard blijft, ook onder grote druk. En misschien ook over onszelf.

In deze viering staat zij stil bij kwetsbaarheid en bij de wonden die we liever verborgen houden. We lezen over Tomas, die de wonden van Jezus wil aanraken. Juist daar, waar het leven gewond is, blijkt iets wezenlijks zichtbaar te kunnen worden. Ook klinken de ongemakkelijke woorden van Jesaja over God die licht én duisternis maakt. En we luisteren naar Etty Hillesum, die schreef over het dragen van het lijden.

Petra Galama

Het belooft een viering te worden over kwetsbaarheid, geduld en de verborgen kracht die ons draagt. Ook wanneer wij die zelf niet zien.

Over de voorganger

Petra Galama (1969) studeerde in Nederland en in Groot-Brittannië religiestudies, theologie, psychotherapie en pastorale counseling. Daarbij heeft zij zich toegelegd op spiritualiteit, mystiek en mystagogie. Mystagogie laat zich uitleggen als het opwekken en interpreteren van het binnenste in de mens.

Zij geeft individuele begeleiding ‘om samen te kijken naar jouw leven en te luisteren naar jouw innerlijk verlangen’. Ook begeleidt zij groepen. Dit doet zij vanuit haar eigen bedrijf SpiritWijs: spiritualiteit op eigen wijze. Galama is bovendien remonstrants geestelijk verzorger in het Amphia Ziekenhuis te Breda.

Iedereen welkom

In deze dienst is uiteraard iedereen welkom: vertrouwde kerkgangers, zoekers, twijfelaars en nieuwsgierigen die misschien voor het eerst een kerk binnenstappen. Geen voorkennis nodig. Nieuwsgierigheid is genoeg.

De dienst is in de kerk aan de Voorstraat 35 in Sommelsdijk en begint om 10.00 uur. Na afloop drinken we samen koffie en thee.

Wie niet aanwezig kan zijn, kan de dienst live volgen via Facebook, Kerkdienstgemist.nl of via deze website. De uitzending blijft ook na afloop beschikbaar om terug te kijken.

Liturgie

De liturgie vind je hier. Dick Muller bespeelt het orgel.

Collecte

De collecte is deze zondag voor Stichting Kansarme kinderen in Nederland. In Nederland leven ruim 421.000 kinderen onder de armoedegrens, ongeveer 1 op de 8 kinderen in Nederland. De stichting helpt ze dat ze toch kunnen meedoen. De tweede collecte is voor de eigen gemeente. U hoeft niet twee keer te geven, uw bijdrage verdelen we over deze twee doelen. 

Doneren kan via deze link of door het scannen van de QR-code.

Wilt u liever uw gift in de kerk geven, dan is dat ook mogelijk na de dienst in de collectezak (met de groene G. erop) op de koffietafel.

De kerkenraad wenst je een mooie dienst toe.

Gerelateerd