Hier te zien: Hoe stel je je open voor iets groters? Kerkdienst over licht en duisternis
Geschreven door Leon van HeelIn de donkerste tijd van het jaar zoeken we naar licht. Niet alleen buiten, maar ook binnen in onszelf. Die zoektocht staat centraal in de kerkdienst van zondag 18 januari in de Remonstrantse kerk. Voorganger Petra Galama laat zich inspireren door Dag Hammarskjöld, die als secretaris-generaal van de VN worstelde met de vraag hoe je persoonlijke ambities loslaat om je open te stellen voor iets groters.

De greep verliezen op de gestalte die een naam draagt tegenover de wereld. Bewust opgebouwd, door sociale ambitie en onder een beteugelende wil tot vormgeving. De greep verliezen, om te vallen, te vallen – in het vertrouwen op iets anders, iemand anders…
— Dag Hammarskjöld,
diplomaat en secretaris-generaal van de Verenigde Naties
Het citaat uit het dagboek van Dag Hammarskjöld speelt een centrale rol in de kerkdienst. Petra Galama combineert dit citaat met de eerste regels uit het evangelie van Johannes in de bijbel: ,,In deze winterse tijd van het jaar laten we ons inspireren door het thema duister en licht, met een lezing uit de Johannesproloog. Het thema licht in de wereld krijgt extra diepgang wanneer we kijken hoe Dag Hammarskjöld, voormalig secretaris-generaal van de Verenigde Naties, hiermee worstelde in zijn persoonlijke leven.”
In zijn dagboek Merkstenen, dat in 1963 postuum verscheen, beschrijft Hammarskjöld hoe hij zijn persoonlijke ambities en zelfbeeld moest loslaten om zich open te stellen voor iets groters. ,,Een proces dat hij ervaart als doorschijnend worden voor licht zoals een lens in de lichtstroom. Zo wordt zichtbaar hoe licht en duisternis een diepe persoonlijke zoektocht kan zijn.”
Over de voorganger
Petra Galama (1969) studeerde in Nederland en in Groot-Brittannië religiestudies, theologie, psychotherapie en pastorale counseling. Daarbij heeft zij zich toegelegd op spiritualiteit, mystiek en mystagogie. Mystagogie laat zich uitleggen als het opwekken en interpreteren van het binnenste in de mens.
Zij geeft individuele begeleiding ‘om samen te kijken naar jouw leven en te luisteren naar jouw innerlijk verlangen’. Ook begeleidt zij groepen. Dit doet zij vanuit haar eigen bedrijf SpiritWijs: spiritualiteit op eigen wijze. Galama is bovendien remonstrants geestelijk verzorger in het Amphia Ziekenhuis te Breda.
Gelezen bij het aansteken van de kaars
Ik zal voor hen de duisternis veranderen in licht en wat krom is , in wat recht is. Deze dingen zal ik voor hen doen, ik zal hen niet verlaten.
Praktische informatie
Sjaliene de Waal speelt op het orgel in deze dienst. Die is in de kerk aan de Voorstraat 35 in Sommelsdijk en begint om 10.00 uur. Bezoekers zijn van harte welkom.
Koffie en thee
Na afloop is er de mogelijkheid elkaar te ontmoeten en drinken we koffie en thee. Tegelijkertijd is de dienst online te volgen op Facebook en hier op deze website. De uitzending blijft ook op een later tijdstip te bekijken.
Liturgie
De liturgie vindt u hier
Collecte
De collecte is deze zondag voor Amnesty International. Waar onrecht heerst en mensen onderdrukt worden, komt Amnesty in actie. De mensenrechtenorganisatie onderzoekt onrecht, voert campagnes, lobbyt bij regeringen en geeft voorlichting.
De tweede collecte is voor de eigen gemeente. U hoeft niet twee keer te geven. Wij verdelen uw bijdrage over deze twee doelen.
U kunt een bedrag hiervoor overmaken via deze link of door het scannen van de QR-code.
Wilt u liever uw gift in de kerk geven, dan is dat ook mogelijk na de dienst in de collectezak (met de groene G erop) op de koffietafel.
De kerkenraad wenst u allen een mooie dienst toe.

